Özgün ve ücretsiz bir yazılım olan WordPress çok büyük markalarında tercih ettiği bir blog yazılım olarak günümüzde kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere “WordPress kurulumu resimli anlatım” adımları ile nasıl WordPress kurucağınız konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Öncelikle Hosting seçiminin önemini bir kez daha belirterek WordPress dosyalarını FTP hesabınıza yüklediğinizi ve kurulum için bir MYSQL oluşturduğunuzu varsayarak anlatıma başlıyoruz.

İlk aşamamız eğer dosyaları doğru bir şekilde yüklemiş iseniz site adresinizi tarayıcıya yazdığınızda aşağıda ki sayfa ile karşılaşırsınız.

WordPress Kurulumu Resimli Anlatım Görsel 1

İlk adımı tamamlamak için Başlayalım! butonuna tıklayarak devam ediyoruz. İkinci aşamada MYSQL dersimizde oluşturduğumuz ve bilgilerini kaydettiğimiz MYSQL bilgilerimizi gireğimiz wp-config.php için gerekli ayarların yapılacağı sayfamız geliyor.

WordPress-Kurulumu-Resimli-Anlatim-Gorsel-2

Gerekli bilgileri eksiksiz olarak yukarıda resimde gösterilmiş alanlara girmeniz gerekmektedir. İstenen bilgileri maddeler halinde sıralayacak olursak ;

1. Veritabanı adı : Bu alana WordPress kurmak için oluşturduğunuz MYSQL ismini yazmalısınız. Linux ve Cpanel kullanımlarında genellikle Hesap adı ve MYSQL adı şeklinde yani blogizma_portal gibi bir isim vermektedir.

2. Kullanıcı adı : Bu alan MYSQL üzerinde yetki sahibi olarak atadığınız kullanıcı adı için doldurulmalıdır.

3. Parola : MYSQL yetkilisi olarak atadığınız kullanıcı adının şifresidir.

4. Veritabanı Sunucusu : Bu alan genellikle localhost olarak kalır.

5. Tablo Ön Eki : Bu alanda “wp_” yazmaktadır. Bir MYSQL üzerinde birden çok sistem ya da WordPress kullanıyorsanız bu ön eki değiştirebilirsiniz. Bazı arkadaşlar güvenlik için farklı ön ek vererek kurmanın daha sağlıklı olduğunu söylemişler. Siz isteğinize göre bir ön ek yazabilirsiniz.

Yukarı sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdikten sonra GÖNDER butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
WordPress-Kurulumu-Resimli-Anlatim-Gorsel-3

Bu aşamada bilgilerin doğrulandığı ve WordPress kurulumunda sona yaklaştığımızı ve hazırsak başlamamız için Kurulum yap butonu yer alıyor, butona tıklayarak devam ediyoruz.

WordPress-Kurulumu-Resimli-Anlatim-Gorsel-4

Ve işte son ayarlara geldik. Öncelike blog başlığımızı belirtiyoruz sonrasın da yönetici olarak kullanacağımız hesap için kullanıcı adı yazıyoruz. Son günlerde yoğunlaşan saldırılara karşılık ufak bir önlem olarak kullanıcı adına admin, administrator gibi çok bilindik kullanıcı isimleri yazmamanızda fayda var.

Şifrenizi otomatik öneriyor bu şifreyi kaydederek kullanabilirsiniz dilerseniz kendiniz bir şifre yazarak devam edebilirsiniz.

Bu sayfada belirttiğiniz eposta adresiniz şifrenizi unutmanız durumunda ve standart WordPress ayarları ile gelen iletişim formu verileri, yorum bilgilendirmeleri gibi konularda haberdar edilmenizi sağlayacak adres olacaktır.

Gizlilik sekmesi eğer blogunuz hemen yanına girmeyecek ve Google tarafından bir süre daha index almasın isteniyor ise kullanılan ayardır. Normal kurulumlarda bu alan çeltikli kalmalıdır.

Gerekli bilgileri yazarak WordPress’i kur butonuna tıklıyoruz ve işte mutlu son!
WordPress-Kurulumu-Resimli-Anlatim-Gorsel-5

Yukarıda 5 adım olarak sizlere WordPress kurulumunu resimli olarak anlatmaya çalıştık, kurulum sırasında yaşanan belli başlı sorunları Blog kategorimizde ele aldık dilerseniz Blog kategorimizi inceleyebilirsiniz.

İyi bloglar..